bitwarden – alternatywa keepass

Od jakiegoś czasu korzystam z keepass, ma pewne atuty a mianowicie działa offline, jest możliwość podpięcia pod OwnCLoud, Dropbox, Google drive, OneDrive itp.

Ma też dobrą funkcję auto uzupełniania ( CTRL+V ). Wszytsko to działało mi na WIndows, Linux i Android. Pewnego dnia przyszedł czas na IPhone i tutaj pojawiły się problemy, gdyż  po zainstalowaniu pierwszej aplikacji nie działało to tak super jak na innych systemach ( o tym później w innym opisie).

Niestety nie ufam w bezpieczeństwo  przechowywanym na innych portalach moich danych i dlatego ucieszyłem się jak zobaczyłem że mogę postawić sobie własny serwer. Zatem było pobranie skryptu, uruchomienie go i po jakimś czasie miałem już możliwość logowania się na własny serwer. Niestety SSL i kilka innych powodowało problemy ale godzinka i już miałem dostęp do konsoli admin. Hmmmm nie wiem o co walczyłem bo szczerze dużo danych nie było.  No ale nie o to chodzi, grunt to korzystanie aby było szybko i fajnie. Zatem funkcja udostępniania brzmi fajnie, udostępnić komu chce które chce dostępy. No ale trzeba mieć licencje, i aby to dostać należy zarejestrować się na ich serwisie, stworzyć grupę, wyeksportować licencje i potem na swoim zaimportować, nie wiem co ile trzeba to robić ale trochę trzeba się nakombinować.

No to teraz korzystanie, zalogowałem się, utworzyłem wpis no i teraz skorzystać. Zatem klikam na link, no i co metoda copy-paste :( no ale to wersja WEB zatem pora na aplikacje, zaczynam od Windows, jakie zaskoczenie a raczej rozczarowanie jak tego nie mogłem wykonać, znowu copy-paste. To już lepiej na Iphone to działało. No ale może jakiś moduł do przeglądarki, no jest super, ale …. Właśnie znowu logowanie i działanie niezależnie od aplikacji.

Zatem plusy:
+ możliwość postawienia sobie swojej instancji
+ duża ilość aplikacji i dodatków do przeglądarek
+ działa od razu online,WEB itp.

Zatem minusy:
– aby zarządzać subskrypcjami muszę mieć podobną konfigurację na stronie producenta
– według mnie trudniejsze korzystanie niż z KeePass