RAID – cz. 1

W kilku artykułach postaram się opisać działanie, konfigurowanie jak i może jakieś ciekawe opisy co do RAID.

RAID (redundant array of independent disks) - czyli na prostszy język kilka dysków połączonych w jedno wirtualne urządzenie.

Można podzielić na:

  1. sprzętowy
  2. programowy
  • w systemie
  • za pomocą LVM

Rodzaje RAID to:

0 – striping - raid w którym dane zapisywane są na każdym, wszystkie dyski traktowane są jako jedno urządzenie w sposób ciągły. Dzięki temu możemy mieć do dyspozycji dużą przestrzeń poprzez zastosowanie mniejszych dysków. MIN 2 dyski.

1 – miroring - raid w którym dane zapisywane są na kilku dyskach jednocześnie. Dzięki temu mamy do dyspozycji kopie, czyli jak zepsuje się jeden dysk to system dalej będzie mógł działać. MIN 2 dyski.

5 – raid w którym dane zapisywane są na n-1 dyskach, gdzie n to ilość dysków, a na jednym zapisywane są sumy kontrolne. Dzięki temu nie ważne który dysk się popsuje to po wymianie można odzyskać dane, jak i system będzie działał także nawet jeśli jedne dysk padnie. MIN 3 dyski. Przy zastosowaniu nadmiarowości jednego dysku system od razu zacznie naprawianie macierzy, a my wymieniając dodajemy następny zapasowy dysk.

6 – identycznie jak raid 5 z tym, że są dwa dyski z sumami kontrolnymi. Dzięki temu system powinien działać nawet jak popsują się dwa dyski. MIN 4 dyski.

W następnym artykule opiszę działanie RAID sprzętowego.