Archiwa kategorii: Prywatne

Synology – problem z gpg – gpg-agent

Na synology zaczałem robić dodatkowe kopie, jednak aby było bezpieczniej chciałm uzyć szyfrowania GPG. Do tego potrzebne jest klucz GPG, jednak fajnie było by mieć klucz prywatny z hasłem. Normalnie na linux wykonuje gpg – –full-generate-key i odpowiadałem na pytania. Jednak wersja na synology nie działa od ręki dosataję error:

gpg: agent_genkey failed: No pinentry
Key generation failed: No pinentry

Czytaj dalej

proxmox – api – EKSA

Od jakiegoś czasu zajmuje się EKS Anywhere, jest to wersja kuberntesa która jest w AWS, jednak ta wersja jest przeznacozna na serwery we własnej serwerowni. Nie erozpisując się za dużo o EKSA, zacząłem sobie w domowym lab stawiac własny klaster do testowania. Wykorzystuję wersję bare metal, która to wykorzytuje BMC do zarzadzania serwerami, jednak nie mam tylu serwerów dlatego bedę wirtualizował w proxmox, a łącznikiem bedzie serwis  proxmoxbmc, jest tez wersja na VMware jednak koszty sa duże. No ale to później na tą chwilę skupmy sie jak to bedzie dizałało. Czytaj dalej

Przeniesienie fizycznego komputera do wirtualnego – virtualbox – Synology Virtual

Należy pobrać z Microsoftu Pakiet SysInternals lub samo disk2vhd.

Robimy kopie dysku/ów za pomocą disk2vhd ja wybrałem VHDX.

Niestety w tej formie virtualbox nie przyjmuje dysków więc należy zrobić konwersje:

Z:\>”c:\Program Files\Oracle\VirtualBox\VBoxManage.exe” clonehd –format VDI DISK_INPUT.VHDX DISK_OUTPUT.vdi

Następnie można już dodać dyski do VirtualBox.

Dla tych co chcą to zaimpotować to Synoglogy Vitrual

Bitwarden self host – kilka porad

Bitwarden to menadżer haseł, można mieć dostęp do cloud bitwarden lub postawić sobie. Jak dobrze pójdzie na koniec podam dlaczego warto mieć swój niż darmowy. Napewno warto mieć swój jak ma sie wykupiony i sie trzyma dużę pliki, na cloud masz ograniczenie a na swoim hoście tyle ile ograniczysz.

Dobra zaczynamy.
To co potrzeba to jakiś serwer z docker i najlepiej docker-compose, jak nie masz trego drugiego po po prostu pobierze odpowiednią wersje, jest to skrypt :)
Czytaj dalej

pihole i unbound

Tuaj nie bede sie mocno rozpisywał jak dokładnie zainstalować pihole jak i unbound a jedynie na co zwrócić uwagę. Unbound daje pewność iż jak odpytamy sie o domenę test.example.com to najpierw system zapyta sie kto gdzie nzajdzie definicje domeny com, nastepnie na tej postawie znajdzie glowny wpis o domenie example i nastepnie serwer opowiedzialny za example odpyta o domene test.

Czytaj dalej

Vagrant – provider – vagrant-ovirt.rb:44:in `default_provider': wrong number of arguments (given 1, expected 0) (ArgumentError)

Jeżeli podczas vagrant up dostanie się taki komunikat:

~/.vagrant.d/gems/2.4.4/gems/vagrant-ovirt-0.0.2/lib/vagrant-ovirt.rb:44:in `default_provider': wrong number of arguments (given 1, expected 0) (ArgumentError)
from C:/HashiCorp/Vagrant/embedded/gems/2.2.3/gems/vagrant-2.2.3/lib/vagrant/plugin/v2/command.rb:177:in `block in with_target_vms'
from C:/HashiCorp/Vagrant/embedded/gems/2.2.3/gems/vagrant-2.2.3/lib/vagrant/plugin/v2/command.rb:204:in `block in with_target_vms'
from C:/HashiCorp/Vagrant/embedded/gems/2.2.3/gems/vagrant-2.2.3/lib/vagrant/plugin/v2/command.rb:186:in `each'
from C:/HashiCorp/Vagrant/embedded/gems/2.2.3/gems/vagrant-2.2.3/lib/vagrant/plugin/v2/command.rb:186:in `with_target_vms'
from C:/HashiCorp/Vagrant/embedded/gems/2.2.3/gems/vagrant-2.2.3/plugins/commands/up/command.rb:87:in `execute'
from C:/HashiCorp/Vagrant/embedded/gems/2.2.3/gems/vagrant-2.2.3/lib/vagrant/cli.rb:58:in `execute'
from C:/HashiCorp/Vagrant/embedded/gems/2.2.3/gems/vagrant-2.2.3/lib/vagrant/environment.rb:291:in `cli'
from C:/HashiCorp/Vagrant/embedded/gems/2.2.3/gems/vagrant-2.2.3/bin/vagrant:182:in `<main>'

Można obejść to na dwa sposoby:

vagrant up –provider virtualbox

lub

zmieniając w pliku ~/.vagrant.d/gems/2.4.4/gems/vagrant-ovirt-0.0.2/lib/vagrant-ovirt.rb w linii 44:

def default_provider

na

def self.default_provider