Od jakiegoś czasu jak instaluje debian’a to vi ma aktywny tryb wisualny (– insert VISUAL –) troche mnie to denrwuje dlatego można to wyłaczyć będąc w vi:
:set mouse-=a
lub w pliku: ~/.vimrc
set mouse-=a
Od jakiegoś czasu jak instaluje debian’a to vi ma aktywny tryb wisualny (– insert VISUAL –) troche mnie to denrwuje dlatego można to wyłaczyć będąc w vi:
:set mouse-=a
lub w pliku: ~/.vimrc
set mouse-=a
Jak już wcześniej pisałem potrzebowałem alternatywy ( tak myślałem ) do keepass na IPhone. Przejrzałem to co było na stronie KeePass ale jakoś trudno było mi to ogarnąć.
Zatem zaczynamy opis:
Od jakiegoś czasu korzystam z keepass, ma pewne atuty a mianowicie działa offline, jest możliwość podpięcia pod OwnCLoud, Dropbox, Google drive, OneDrive itp.
Ma też dobrą funkcję auto uzupełniania ( CTRL+V ). Wszytsko to działało mi na WIndows, Linux i Android. Pewnego dnia przyszedł czas na IPhone i tutaj pojawiły się problemy, gdyż po zainstalowaniu pierwszej aplikacji nie działało to tak super jak na innych systemach ( o tym później w innym opisie).
Tagi w ansiblu to oznakowanie task tak aby był wykonywany w całego playbooka lub roli. A teraz kilka zdań na temat pewnych ograniczeń.
Mając Synology włączyłem HTTPS no i niestety chrome pokazywał mi żebym uważał bo strona ma niepoprawny certyfikat. Zaimportowałem certyfikat jako zaufany a on nadał to samo. Sprawdziłem wszytsko i certyfikat był poprawny, w IE działało a uparte chrome swoje: err_cert_common_name_invalid.
Dla celów testowo naukowych postanowiłem sprawdzić jak działa system z „rodziny” synology xpenology. Swoje środowisko postawiłem na Virtualbox. A zatem zaczynamy:
Aby z znaku zachęty były informację dodatkowe musi być odpowiednio ustawiona zmienna PS1 np:
export PS1='\u@\h:\w \$ '
Jeżeli chcemy aby taka informacja była zapisana na stałe, czyli po zalogowaniu to dodajemy to do pliku ~/.bashrc jednak dodatkowo albo dodajemy wo pliku ~/.profile wpis który ładuje pierwszy plik czyli: . „$HOME/.bashrc” lub wpisać w ~/.profile export PS1.
Opis zmiennych:
d – the date in „Weekday Month Date” format (e.g., „Tue May 26″)
e – an ASCII escape character (033)
h – the hostname up to the first .
H – the full hostname
j – the number of jobs currently run in background
l – the basename of the shells terminal device name
n – newline
r – carriage return
s – the name of the shell, the basename of $0 (the portion following the final slash)
t – the current time in 24-hour HH:MM:SS format
T – the current time in 12-hour HH:MM:SS format
@ – the current time in 12-hour am/pm format
A – the current time in 24-hour HH:MM format
u – the username of the current user
v – the version of bash (e.g., 4.00)
V – the release of bash, version + patch level (e.g., 4.00.0)
w – Complete path of current working directory
W – the basename of the current working directory
! – the history number of this command
# – the command number of this command
$ – if the effective UID is 0, a #, otherwise a $
nnn – the character corresponding to the octal number nnn
\ – a backslash
[ – begin a sequence of non-printing characters, which could be used to embed a terminal control sequence into the prompt
] – end a sequence of non-printing characters
Jakiś czas temu miałem problemy z tym iż podczas wykonywania pętli while dane nie są widoczne w pętli ani jak się skończy to które są wcześniej przykład:
Ostatnio mam możliwość nauki poprzez safaribooksonline, no ale nie zawsze jednak mam dostęp do internatu na tyle aby sobie oglądać zatem postanowiłem prześledzić sobie internet czy da się to sciągnąć jako video.
ostatnio ktoś zapytał co zrobić jak wykonałem „chcący” coś takiego:
>chmod -x /user/bin/chmod
Pierwsze co mi przyszło do głowy to wymusić to w bash, jednak skompilowane aplikacje muszą mieć bit wykonywalności aby się wykonały. Można oczywiście wykorzystać inne języki skryptowe aby nadać ten bity wykonywalności np w perl to by było:
Czytaj dalej